7. MOTOR SIZING AND ADAPTER SIZING - B-Division-2022-2023-Odd/Repo-01 GitHub Wiki
MOTOR SIZING
1.Volume of mechanism:-
a.For main rod: * L=2.5cm * B=0.5cm * Thickness=1cm
Volume L x B x Thickness= 2.5cm x 0.5cm x 1cm=1.25 cm^3
b.For secondary rod: * L=9cm * B=1cm * Thickness=1cm
Volume L x B x Thickness= 9cm x 1cm x 1cm=9cm^3
Total volume= Volume of main rod + Volume of secondary rod=10.25 cm^3
Density of acrylic sheet=1.18g/cm^3
Mass of mechanism= 10.25 x 1.18=12.095g
2. Volume of Dog:-
L=6 cm B=5 cm H=3.6cm
Volume=L x B x H=6cm x 5cm x 3.6cm=108 cm^3
Density of plastic=0.92g/cm^3
Mass of dog=108 x 0.92=99.36g
3. Mass of 5 rupee coin=9g
4. Total mass:-
M=12.095g + 99.36g + 9g=120.455g=0.1205kg
8.Force involved is Horizontal Force which is given by the formula
F= coefficient of friction x M x g=0.4 x 0.1205 =0.0482
9.Torque
T= F x r=0.0482 x 2.5=0.1205 kg-cm
Applying Safety factor,T=0.1205 x 1.5=0.1808kg-cm
Therefore the RPM of motor is 1000 and hence we require a 1000RPM 12V Centre shaft DC Geared Motor
BATTERY SIZING
No. of DC motor used=1
Load current used=250 mA
Factor of Safety=1.2
Required adapter=1 x 250 x 1.2=300 mA @12V=1A
Voltage Rating | Current Rating |
---|---|
12 | 250 |
After applying Factor of Safety
Voltage Rating | Current Rating |
---|---|
12 | 300 |